jarzebina

Jak zrobić i na co pomaga nalewka z jarzębiny?

Jarzębina to krzew, który najbardziej znany jest ze swoich soczystoczerwonych owoców. Wykorzystywane są do zrobienia dekoracji i jesiennych korali. Jednak Jarzębina nie tylko jest piękna ale posiada również właściwości lecznicze. Dobrym pomysłem jest włączenie jej do diety i przygotować z niej soki, nalewki lub napary.

Mnóstwo witamin

Jarzębina posiada bardzo dużo witaminy C, podobnie jak cytryna czy pomarańcza. Ma ona również więcej beta-karotenu niż sama marchewka. Jarzębina pomaga zwalczyć infekcje i wzmacnia odporność. Warto więc na zimowe wieczory przygotować napar lub nalewkę z jarzębiny.

Przepis na nalewkę z jarzębiny

Z owoców jarzębiny można przyrządzić rozgrzewającą nalewkę. Szklankę owoców jarzębiny zalać 0.5l wódki i odstawić na dwa tygodnie. Po 14 dniach powstały sok można odlać i ponownie owoce zalać taką samą porcją wódki. Powstały sok należy odcedzić, następnie połączyć dwa soki i dodać kilka łyżek miodu (nada jej on słodki smak).

Najważniejsze jest to, aby taka nalewkę wlewać do ciemnych butelek i przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu. Taką nalewka będzie dobra do picia po około pół roku.

Kiedy zbierać jarzębinę?

Najlepszym czasem, jak się okazuje są dwa miesiące jesienne, czyli wrzesień i październik. A same owocniki dobrze jest wcześniej trochę wymrozić. Także, jeśli w tym czasie wystąpił przymrozek, to jeszcze lepiej. Jak przy każdej zaprawie, należy owoce dokładnie oczyścić, a także umyć przed mrożeniem, a następnie postępować zgodnie z przepisem powyżej. Taka nalewka, może się potem przydać w czasie leczenia przeziębienia.

Inne zastosowanie jarzębiny

Pomaga ona także przy kamicy nerkowej, a także innych chorobach nerek. A także ma właściwości pomagające regenerować wątrobę. Posiada także dodatkowe właściwości, takie jak:

  • przeczyszczające,
  • moczopędne,
  • przeciwzapalne.

Pomaga więc w leczeniu wielu schorzeń i łagodzeniu wywołanych przez nie niedogodności. Warto więc każdego roku zrobić sobie chociaż trochę, tego cennego lekarstwa. I w małych ilościach używać go, kiedy zajdzie taka potrzeba.

One thought on “Jak zrobić i na co pomaga nalewka z jarzębiny?

  1. Małgorzata 11 października, 2020 at 3:53 pm

    No ciekawy artykuł faktycznie o jarzębinie mało wiem Teraz wiem że z jarzębiny można zrobić nalewkę rozgrzewającą

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa