W jaki sposób uprawiać cebulę?

[REKLAMA]

Cebula to jedno z warzyw mających szerokie zastosowanie w kuchni. Wiele osób uprawia je w przydomowych ogródkach i na działkach. Duży wybór odmian cebuli sprawia jednak, że często nie wiemy co wybrać ani w jaki sposób pielęgnować cebulę. Oto wskazówki dla osób, które chcą uprawiać cebulę.

Wymagania klimatyczne do uprawy cebuli

Cebula jest warzywem, które ze względu na dość płytki system korzeniowy potrzebuje odpowiedniego nawodnienia. Jest to szczególnie ważne w okresach suszy. Na rynku można znaleźć, co prawda odmiany cebuli, które są nieco mniej wrażliwe na niedobory wody, takie jak np. cebulka dymka, ale na ogół trzeba pamiętać o tym, że uprawiając cebulę w przydomowym ogródku lub na działce konieczne jest regularne podlewanie. Cebula najlepiej rośnie w ciepłej temperaturze, podczas długiej wiosny – wówczas też wytwarza się silny system korzeniowy oraz duża liczba liści. Z kolei w czerwcu następuje formowanie się cebul i wówczas wymaga ona ciepła, ponieważ w innym przypadku owoce będą dość małe, a plony niskie. Istotną kwestię stanowi też właściwe doschnięcie cebuli, które powinno odbywać się po jej wykopaniu. Zapewnia to zdrowotność i pozwala na długie przechowywanie w spiżarce.

Uprawa cebuli na różnego rodzaju glebie

Cebulę najlepiej uprawia się na glebach dobrze przepuszczalnych i bogatych w próchnicę. Równie istotna jest żyzność, dlatego konieczne jest sprawdzenie pH gleby przed siewem. Optymalne ph dla cebuli wynosi od 6,5 do 7,0. Zbyt niskie wymaga, zatem dodatkowego zwapnienia, a w przypadku gleby zbyt ubogiej w składniki mineralne warto dodać do niej np. kompost, by cebula miała optymalne warunki do wzrostu.

Jeśli chodzi o samą uprawę to cebula jest dość wymagającym warzywem i wymaga nawożenia. W tym celu najlepiej stosować obornik z poprzedniego roku. Jeśli go nie posiadamy to można kupić gotowy, np. w formie granulowanej w sklepie rolniczym. Co istotne, cebuli nie powinno się nawozić w okresie wiosennym – tuż przed samym siewem. Z kolei później, czyli już w okresie samego wzrostu, mogą pojawić się oznaki niedoborów składników mineralnych u cebuli i wówczas również można zastosować dodatkowe nawożenie mineralne.

Czy cebulę można uprawiać co roku w tym samym miejscu?

Częstym błędem popełnianym przez ogrodników jest uprawianie cebuli co roku w tym samym miejscu. Niestety, sprawia to, że warzywo staje się bardziej podatne na wystąpienie różnego rodzaju chorób oraz atak szkodników. Dlatego zaleca się zmianę miejsca uprawy cebuli co roku, a jeśli nie mamy takiej możliwości, to warto zadbać o to, żeby przynajmniej co 3 lata cebula rosła w innym miejscu.

Co istotne cebuli nie powinno się również sadzić przy innych warzywach z tego samego rodzaju, czyli np. przy czosnku. Dobrze natomiast będzie rosła w otoczeniu ogórków i fasoli szparagowej.

Jakie rodzaje cebuli warto sadzić w przydomowych ogródkach i na działce?

Jeśli chcemy mieć smaczną i dorodną cebulę to warto wybrać takie rodzaje, które są dość łatwe w uprawie i zapewniają wysokie plony. I tak np. polecaną odmianą cebuli jest „Stuttgarter Riesen”, cechująca się dużymi, spłaszczonymi cebulami o jasnej łusce. Nadaje się do spożycia i przechowywania, podobnie jak odmiana „Wolska” – późna cebula, charakteryzująca się białym miąższem o ostrym smaku. Dla początkujących ogrodników poleca się też wybór takich odmian jak: „Sochaczewska”, „Rawska” i „Ławica”.

Pyszna i naturalna cebula z własnego ogródka? Dla wielu osób nie ma nic smaczniejszego i zdrowszego. Dlatego warto wiedzieć jak ją uprawiać, by zyskać duże plony i cieszyć się nimi przez wiele miesięcy. 

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa