Porcelana do domu i na prezent

[REKLAMA]

Czasy, kiedy porcelana byłą towarem luksusowym, minęły bezpowrotnie, a przynajmniej wszystko na to wskazuje. Dawniej była ona symbolem luksusu i dobrobytu. Nie oznacza to jednak, że nie warto inwestować w porcelanę. Jak najbardziej. Porcelanowe zestawy obiadowe czy filiżanki – to wszystko powinno znaleźć się w naszym domu. Co więcej, porcelana to również doskonały pomysł na prezent. Jeżeli nie wiemy, co kupić pani domu, na pewno nie pogardzi ona mniejszym lub większym zestawem z porcelany.

Jak sprawdzić jakość porcelany?

Porcelana jest często określana zamiennie z ceramiką. To błąd, ponieważ przez ceramikę rozumiemy wszystkie wyroby wykonywane z glinek. Oprócz kamionki, fajansu i porcelit jest to właśnie porcelana. Już w tym miejscu należy podkreślić, że porcelana jest wykonywana z najdelikatniejszej i najlepiej oczyszczonej glinki. Przekłada się to na jakość porcelanowych wyrobów. Nie tylko są one śnieżnobiałe, ale mają również cienkie ścianki, a to wszystko przy zachowaniu dużej twardości i trwałości.

Jeżeli chcemy postawić na wysokiej klasy porcelanę, przede wszystkim powinniśmy nabywać ją od sprawdzonych producentów. Co ważne, w Polsce również mamy znakomite manufaktury zajmujące się wyrobem takich produktów. Potwierdzeniem tych słów jest porcelana z Chodzieży. Zakład powstał w 1852 roku, a porcelana jest tam wyrabiana od końca XIX wieku.

Głównym składnikiem porcelany jest kaolin. Im jest go więcej, tym lepiej, ponieważ takie naczynia charakteryzują się większą wytrzymałością i twardością. Są również bardziej odporne na zarysowania. Jeszcze lepsze parametry ma tzw. porcelana kostna, w której produkcji używa się domieszki popiołu kostnego.

Porcelana z Polski – Chodzież i Ćmielów

Jak zauważyliśmy wyżej, nie ma problemu, aby zakupić dziś porcelaną z polskiej fabryki. Zwłaszcza że możemy poszczycić się największą manufakturą wyrabiającą porcelanę w Europie. Obok Chodzieży, na polskie, ale też europejskie i światowe stoły trafia również porcelana z Ćmielowa. W zasadzie oba zakłady – Ćmielów i Chodzież zostały połączone i dziś są wzorem dla manufaktur tworzących cienkościenną porcelanę.

Z pewnością warto zainteresować się produktami z tych zakładów. Dostarczają one porcelanę najwyższej jakości, a w ich ofercie bez problemu znajdziemy fasony klasyczne i nowoczesne, tak, aby móc dopasować zastawy i inne porcelanowe produkty do każdego stylu bez wyjątku.

Podsumowując, mimo iż obecnie porcelana nie jest już utożsamiana z przepychem i luksusem, jak miało to miejsce dawniej, nadal docenia się porcelanowe zastawy stołowe, misy czy wazy. Porcelana może być naprawdę piękna, zwłaszcza jeżeli jest dekorowana ręcznie. W dobie, kiedy z każdej strony otaczają nas wątłej jakości podróbki, warto zainteresować się znakomitymi produktami prosto z Polski. Zakup polskiej porcelany to gwarancja jakości i trwałości, oczywiście z zachowaniem pełnej funkcjonalności porcelanowych wyrobów. Każdy taki zestaw na pewno wzbudzi zachwyt i prestiż. Przynajmniej wśród osób, które potrafią odróżnić oryginalną, częściowo ręcznie wykonaną porcelanę od produkowanego maszynowo i niedokładnie fajansu.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa