Maszynka do popcornu bez tłuszczu

[REKLAMA]

Nadwaga i otyłość to w Polsce rosnący problem. Bezkrytyczne przejęcie amerykańskich wzorców dotyczących stylu życia przynosi niekoniecznie zdrowe owoce. Model rodziny spędzającej wieczory na kanapie przed telewizorem i zajadającej się w tym czasie przekąskami robi swoje. Nadmiar kalorii, który tak łatwo gromadzi się w naszym ciele, staje się później bardzo trudny do zrzucenia. Okazuje się jednak, że popcorn wcale nie musi być tuczący – może być bowiem równie smaczny, ale przyrządzony bez tłuszczu.

Z czego robi się prażoną kukurydzę?

Popcorn przyrządza się ze specjalnie wyselekcjonowanych odmian kukurydzy o mniejszych ziarnach, ale większej zawartości bielma. Bielmo znajduje się pod łuską, a jego rola polega na odżywianiu zarodka roślinnego podczas kiełkowania. Składa się ono z mieszaniny białka, skrobi i tłuszczu. Chociaż zewnętrzne łuski wysuszonego ziarna kukurydzy są silnie zasklepione, w jego wnętrzu zawsze znajduje się niewielka ilość wilgoci. Jeśli ziarno zostanie podgrzane do temperatury 180-200 stopni Celsjusza, woda szybko zamienia się w parę, wytwarzając wewnątrz bardzo wysokie ciśnienie. Powoduje to, że łuska kukurydzy pęka. W procesie tym zawartość bielma znacznie powiększa swoją objętość i szybko wydostaje się na zewnątrz, przyjmując charakterystyczny kształt „motylka” lub „grzybka”.

Tradycyjny popcorn

Popcorn tradycyjnie wytwarzany jest w dużych, specjalnie do tego celu przeznaczonych urządzeniach. Często widzimy je np. w kinach oraz barach szybkiej obsługi. W warunkach domowych można sporządzić popcorn w kuchence mikrofalowej. Należy wówczas do naczynia szklanego nalać na dno trochę oleju, wsypać do niego niewielką ilość ziaren kukurydzy i przykryć pokrywką. Całość podgrzewa się w kuchence do momentu, kiedy ziarna przestają pękać. W sprzedaży znajdują się również specjalne, gotowe torebki do popcornu, które wystarczy jedynie umieścić w kuchence mikrofalowej i podgrzać. W ostateczności można też prażyć popcorn na patelni – jest to jednak najmniej zdrowa metoda przygotowania prażonej kukurydzy – z uwagi na niekontrolowane dymienie oleju i wydzielanie w związku z tym toksycznych związków.

Popcorn bez tłuszczu

Specjalna maszynka do popcornu bez tłuszczu pozwala szybko przygotować nie tuczący i smaczny popcorn. Urządzenie to nie wymaga dodawania oleju podczas prażenia kukurydzy. Przygotowana w ten sposób przekąska nie zawiera cholesterolu, jest więc bardzo zdrowa i może stanowić doskonałą, niskokaloryczną przystawkę. Domowa maszynka do prażenia kukurydzy jest szczególnie przydatna, gdy wśród domowników znajdują się dzieci, które przecież uwielbiają popcorn. Można wtedy śmiało serwować im tę zdrową i pyszną przekąskę. Urządzenie doskonale sprawdzi się także w momencie, kiedy w domu pojawią się niespodziewani goście. Zaserwowanie świeżego, ciepłego i aromatycznego popcornu z pewnością każdego mile zaskoczy.

Jak działa maszynka do popcornu?

Zasada działania maszynki do prażenia kukurydzy jest podobna, jak tradycyjnego urządzenia do popcornu – z tą różnicą, że prażenie ziaren odbywa się nie w gorącym tłuszczu, a w beztłuszczowym systemie gorącego powietrza (hot air). Obsługa jest prosta i intuicyjna. Do specjalnego pojemnika wsypuje się ziarno kukurydzy, które pod wpływem odpowiednio wysokiej temperatury pęka i …przekąska gotowa! Maszynki do popcornu są bezpieczne w obsłudze, bardzo estetyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Na rynku dostępne są w licznych wzorach i kolorach. Wiele modeli posiada wbudowany timer, który pozwala włączyć urządzenie o określonej porze oraz przygotować przekąskę w niezwykle dokładny sposób, zgodny z indywidualnym upodobaniem.

Gdzie kupić urządzenie do popcornu?

Domowe maszynki do sporządzania smacznego popcornu bez tłuszczu można w bardzo wygodny i łatwy sposób kupić przez Internet. Znajdziemy tam, pochodzące od uznanych producentów, bardzo eleganckie modele w różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu łatwo dopasować je do każdej kuchni. Niektóre z nich są nowoczesne, inne trochę w stylu amerykańskim z lat 50. Wszystkie cechuje wysoka wydajność (ok. 60 g prażonej kukurydzy w 2 minuty), kompaktowe wymiary i atrakcyjna cena.

Z pewnością każdy smakosz popcornu znajdzie odpowiedni model dla siebie.

 

Źródło zdjęcia: Adobe Stock

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa