Kuchnia turecka – kilka słów o historii i smaku
Jak myślicie, skąd wzięła się tak duża popularność kuchni tureckiej w Polsce? Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta – wszak każdy zna smak kebabu lub słodkiej baklawy. Jednak typowa kuchnia turecka to coś więcej. Sprawdźmy zatem, czym się ona wyróżnia i jaka jest jej historia.
Kuchnia turecka – rys historyczny
Czy wiecie, że kuchnia turecka Warszawa jest starsza, niż mogłoby się wydawać? Jej początki sięgają czasów potężnego Imperium Osmańskiego. Już wtedy tureccy kucharze „wykazywali” szczególne zamiłowanie do łączenia różnych, często oryginalnych smaków oraz składników. Tendencja ta wynikała ze specyficznego umiejscowienia Imperium na mapie.
Na jego ogromnym obszarze łączyły się ze sobą różne tradycje kulinarne Europy, Półwyspu Arabskiego i Azji. Poza tym zarówno Turcja, jak i jej poprzednik, czyli Imperium Osmańskie są i były krajami samowystarczalnymi pod względem żywieniowym. Na ich terenie rosły warzywa i owoce, a pasterze z górskich rejonów Anatolii (i nie tylko) dostarczali państwu zwierzęta hodowlane. Z kolei Morze Czarne i Egejskie to łowiska, w których do dziś można znaleźć mnóstwo ryb i owoców morza.
Najważniejsze składniki kuchni tureckiej
Specyficzną cechą tamtejszej kuchni jest to, że każda restauracja turecka Warszawa kultywuje jej zwyczaje. Przykład? Turcy są narodem bardzo religijnym, który przywiązuje ogromne znaczenie do swoich tradycji. Oznacza to, że nie jedzą oni dań zawierających wieprzowinę. Zamiast niej spożywają:
- jagnięcinę,
- wołowinę,
- baraninę.
W kuchni tureckiej nie może też zabraknąć warzyw i owoców, w tym bakłażanu. Oprócz niego w daniach pojawia się papryka, pomidory, ziemniaki, kapusta, cukinia oraz rukola. Każda restauracja turecka Warszawa przygotowuje też dania z oliwkami i wyciśniętą z nich oliwą. Co ciekawe, serwuje się ją zarówno na zimno, jak i na ciepło.
Przyprawy i jogurt – esencja tureckiej kuchni
Kuchnia turecka Warszawa to także mnóstwo aromatycznych przypraw, dzięki którym smak potraw jest tak wyjątkowy. Wśród nich znajdziemy pieprz, cynamon, kmin, a także pietruszkę, miętę, oregano, goździki i gałkę muszkatołową.
Turcja jest też ojczyzną jogurtu. W zasadzie trudno sobie wyobrazić, aby restauracja turecka nie podawała go w różnych postaciach. Przykładem jest dość rozrzedzony ayran, w skład którego wchodzi wspomniany jogurt, woda oraz sól.
Jak widać, restauracja turecka to miejsce, w którym możemy zjeść dania z bogatą historią w tle. To także przestrzeń wypełniona różnego rodzaju aromatami, w której warto się zatrzymać, by poczuć prawdziwy klimat Orientu.