Jak prawidłowo spożywać sushi w restauracji?

[REKLAMA]

Sushi to jedna z najbardziej znanych w Polsce potraw tradycyjnej kuchni japońskiej. Jedni ją uwielbiają, inni jeszcze muszą dać sobie czas, aby w pełni docenić jej walory smakowe. Jedno jest natomiast pewne – sushi to wyjątkowe danie, którego spożywaniu towarzyszy specyficzna otoczka, dla której tak chętnie po nie sięgamy. Aby w pełni docenić walory smakowe sushi, należy więc wiedzieć, jak prawidłowo je jeść. Spożywanie sushi nie przypomina bowiem jedzenia klasycznych, polskich potraw, a nawet tych charakterystycznych dla kuchni europejskiej.

Pałeczki, a może dłonie? Dwie metody jedzenia sushi w praktyce

Jedzenie sushi to swoisty rytuał, dzięki któremu nawet w Polsce, w restauracji serwującej sushi na Rynku w Krakowie, możemy poczuć się jak w samym sercu Tokio. Aby było to możliwe, należy jednak znać zasady prawidłowego jedzenia sushi, które na szczęście są bardzo proste do zapamiętania i opanowania w praktyce. Sushi możemy jeść na dwa sposoby – pałeczkami lub palcami. Obydwie są akceptowane w Japonii i uznawane za prawidłowy sposób spożywania sushi. Niestety, tego samego nie można powiedzieć o jedzeniu sushi za pomocą sztućców – nóż i widelec warto odłożyć więc na bok i spróbować jeść sushi tak, jak należy!

Początkującym miłośnikom sushi, którzy nie czują się jeszcze pewnie w operowaniu pałeczkami, polecane są własne dłonie. Muszą być czyste, więc w tym celu każda restauracja sushi na Rynku w Krakowie podaje specjalne chusteczki lub gorący ręcznik, który służy właśnie oczyszczeniu dłoni przed posiłkiem. W tej metodzie poszczególne kawałki sushi chwytamy palcami – kciukiem, palcem wskazującym i środkowym, po czym umieszczamy je w całości w ustach.

Mimo, że używanie pałeczek jawi się początkowo jako trudne, można z łatwością opanować sztukę operowania nimi. Do chwytania sushi używa się obu końców pałeczek – ich cieńsza część służy do jedzenia, a grubszą nakładamy poszczególne kawałki ze wspólnego talerza na ten przygotowany dla nas. Warto pamiętać, że pałeczki nie służą do nabijania sushi, wskazywania czy bawienia się – należy traktować je tak, jak traktujemy klasyczne sztućce, czyli używać ich wyłącznie do jedzenia.

Sushi i dodatki, czyli do czego służy imbir, sos sojowy i wasabi?

Każdy kawałek sushi stanowi jedną kompletną całość. Z tego powodu, nie należy go dzielić na porcje, lecz spożywać na raz. Kawałki sushi mają rozmiary dostosowane do takiego sposobu jedzenia, a głębię ich smaku poczujemy w momencie, kiedy ich składniki połączą się w naszych ustach. Jedzenie sushi zawsze rozpoczyna się do lżejszych rodzajów sushi – w pierwszej kolejności warto sięgnąć po sushi z krewetkami, tuńczykiem czy warzywami, na końcu natomiast wybierać te cięższe, np. z łososiem czy rybą maślaną.

Wraz z sushi serwowane są także dodatki – imbir, sos sojowy i wasabi. Każdy z nich pełni odmienną rolę, którą warto znać, aby wydobyć z tej potrawy pełnię jej walorów smakowych. Sos sojowy nalewa się do miseczki, a jego zadaniem jest podkreślenie smaku ryby i to właśnie ją maczamy w sosie. Aby uwydatnić smak sushi, warto wykorzystać także wasabi. Jest to ostra pasta, która w smaku nieco przypomina nasz rodzimy chrzan. Imbiru nie spożywamy z sushi. Służy on oczyszczeniu kubków smakowych, należy więc sięgać po niego między poszczególnymi kawałkami, aby w pełni docenić walory sushi.

Artykuł powstał we współpracy z Haiku Sushi – sushi Kraków rynek i nie tylko!

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa