Czy palenie sziszy jest zdrowe?

[REKLAMA]

Sisha, czyli fajka wodna to jeden z najbardziej charakterystycznych przedmiotów, powszechnie używanych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Pięknie zdobiona, aromatyczna i palona w gronie przyjaciół, zyskuje popularność również w Polsce. Wiele osób sięga po nią jako alternatywę dla papierosów. Czy palenie sziszy jest zdrowe?

Szisza- czym jest i z czego się składa?

Szisza to arabski termin określający jeden z rodzajów fajki wodnej. Główną funkcją sziszy jest chłodzenie i łagodzenie smaku dymu. Co ważne, konstrukcja tego gadżetu może różnić się w zależności od kraju, w którym jest wykorzystywany. Szisza składa się najczęściej ze szklanego dzbana na wodę oraz metalowej rury, której zadaniem jest odprowadzanie powietrza. Każda fajka wodna posiada także wężyk z ustnikiem, przez który można zaciągać się dymem.

Szisza- jak wpływa na zdrowie?

Według zwolenników sishy palenie fajki wodnej jest przyjemnym i odprężającym doświadczeniem. Osoby preferujące taki sposób palenia tytoniu dodają, że ma ono wiele zalet. W przeciwieństwie do papierosów, dym pochodzący z tego urządzenia jest delikatny i ładnie pachnie. Daje uczucie rozluźnienia i może służyć jako aromaterapia. Relaksuje ciało oraz umysł. Warto dodać, że wiele osób pali sziszę wraz z przyjaciółmi. Woda znajdująca się w dzbanie filtruje dym, jednak nie jest on całkowicie pozbawiony szkodliwych substancji. Trzeba jednak pamiętać, że palenie sziszy traktuje się jako rozrywkę, formę spędzania wolnego czasu z bliskimi i odskocznie od codziennych obowiązków. Papierosy natomiast palone są zazwyczaj codziennie. Palenie fajki wodnej jest swego rodzaju rytuałem, który pozytywnie wpływa na psychikę człowieka.

Nie można pomijać jednak faktu, że aromatyzowany tytoń również zawiera nikotynę, aczkolwiek w mniejszej ilości (ok.0,5%) może więc doprowadzić do uzależnienia. Ciekawym wyborem jest tytoń do sziszy bez nikotyny. Zaletą takiego palenia tytoniu jest też to, że dym pochodzący z sishy nie osiada na włosach, skórze czy ubraniach. Nie drażni więc osób niepalących. W Polsce coraz większą popularnością cieszą się tak zwane szisza bary, czego przykładem jest bar z sishą w Warszawie.

Dlaczego ludzie sięgają po sziszę? Palenie sziszy w niektórych krajach traktuje się jako tradycję. Podczas tego rytuału ludzie zbierają się i mają okazję do rozmowy. Producenci tytoniu do sziszy zapewniają bogaty wybór różnych wyrobów smakowych. Każdy znajdzie więc coś dla siebie. Niektóre osoby traktują fajki wodne jako alternatywę dla papierosów czy też sięgają po nie w trakcie ich rzucenia.

Dodaj komentarz

Identyfikator *
E-mail *
Witryna internetowa